Devrimci Değerlerimiz

Özgürlük ve Dayanışma Partisi (ÖDP) Antalya İl Örgütü

üyeleri, Konya’da yaklaşık bir ay önce THKP-C/Devrimci-Yol üyesi oldukları iddiasıyla tutuklanan iki ÖDP üyesine destekte bulunmak üzere Güllük PTT’den dayanışma kartları gönderdiler...

Güllük PTT önünde bir araya gelen ve hazırladıkları kartları gönderen ÖDP‘liler adına İl Başkanı Av.Vahap Kuzu bir açıklama yaptı. Kuzu açıklamasında, Konya‘da ÖDP üyesi Burak Öz ve Çağdaş Güneş‘in, bir ay önce kaldıkları öğrenci yurdu basılarak gözaltına alındıklarını terörle mücadele şubesinde sorgulandıktan sonra "THKP-C/Devrimci Yol Örgütü‘nün propagandasını yaptıkları" iddiasıyla tutuklandıklarını söyledi. Kuzu, Yargıtay‘ın Devrimci Yol örgütü konusunda ‘böyle bir örgütün olmadığına‘ ilişkin emsal kararlarına rağmen, üyelerimizin olmayan bir örgütün propagandasını yaptıkları gerekçesiyle tutuklanmaları hukuk adına bir komedidir, dedi.

ÖDP Antalya İl Başkanı Av.Vahap Kuzu, dayanaksız iddialar sonucu tutuklanan eğitim hakları elinden alınan, faşist ve gerici odaklara hedef gösterilen arkadaşlarımızla dayanışmak için buradayız, bu tutuklamalar 12 Eylül hukukunun ve zihniyetinin ürünüdür. Biz biliyoruz ki asıl suçlu olanlar, emperyalizmin güdümünde 12 Mart ve 12 Eylül darbelerini tezgâhlayanlar, faşist çeteler ve kontrgerilla örgütlenmeleriyle bugünkü karanlığı yaratanlardır" dedi.

AKP‘nin kendine demokrat ve özgürlükçü yüzünü böylece bir kez daha ortaya koyduğunu belirten Kuzu, "Biz ise AKP‘nin yarattığı bu baskıcı, faşizan iklime karşı direnerek, herkes için özgürlük ve demokrasinin savunucusu olacağız. Bugün karanlığa karşı bir kez daha hayır demek için buradayız. Çünkü onlar bu tutuklamalarla bizlere, o değerleri savunmanın bir bedeli olacağını söylemeye çalıştılar" diye konuştu. Kuzu, Konya Cezaevi‘nde bulunan ÖDP‘lilere özgürlüğün ve dayanışmanın sıcak selamını gönderdiklerini belirtti.

Açıklama sırasında ÖDP‘liler sık sık "Faşizme karşı omuz omuza", "Baskılar bizi yıldıramaz", "Zam, Zülüm, İşkence İşte AKP", "Devrimci Gençler Onurumuzdur" "Devrimci Gençler Yalnız Değildir" "Yaşasın Devrimci Dayanışma""Faşizme Mahir, Hüseyin, Ulaş kurtuluşa kadar savaş" sloganlarını attı. ÖDP‘liler tutuklanma sebebi olarak gösterilen Mahir Çayan, Ulaş Bardakçı, Fikri Sönmez posterleri ile Mahir Çayan‘ın "Toplu Yazılar" kitabı ve Yeniden Devrim dergilerini ellerinde tuttular.

1 Mayıs‘ta Adana‘da tutuklanan Halkevi üyelerine de dayanışma kartları gönderen ÖDP‘lilere Antalya Halkevi üyeleride destek verdi.

DEVRİMCİ DEĞERLERİ SAVUNMAYA DEVAM EDECEĞİZ

Konya‘da iki öğrenci arkadaşımız THKP-C/Devrimci Yol örgütü üyesi oldukları gerekçesiyle yaklaşık bir aydır tutuklu bulunuyorlar. Yurtları basılarak, yerel basına ‘terör örgütü operasyonu‘ diye fotoğrafları dağıtılarak gerçekleşen bu tutuklamalar, 12 Eylül hukukunun ve zihniyetinin ürünüdür.

Bu zihniyetin bir urunu olan AKP, tüm muhalefeti gaz bombaları, polis copu ve tutuklamalarla göz dağı vermeye, sindirmeye calışmaktadır.

Kendine demokrat ve kendine özgürlükçü olan AKP‘nin gerçek yüzü budur.

Biz ise AKP‘nin yarattığı bu baskıcı, faşizan iklime karsı mücadele ederek, herkes için özgürlük ve demokrasinin savunucusu olmaya devam edeceğiz.

Arkadaşlarımız tutuklanırken delil olarak, Mahir Cayan, Ulaş Bardakçı ve Fikri Sönmez‘in posterleri, Mahir Çayan‘ın Toplu Yazılar kitabı ve Yumruklu Yıldız bayrağı ile çekilen fotoğraf gösterilmiştir.

Yargıtay‘ın Devrimci Yol örgütü konusunda ‘böyle bir örgütün olmadığına‘ ilişkin emsal kararlarına rağmen, üyelerimizin olmayan bir örgütün propagandasını yaptıkları gerekçesiyle tutuklanmaları siyasi bir karar olup, hukuka aykırıdır.

Egemenler, dün bunları ortadan kaldırmak için, devrimci gençlere darağaçlarını ve işkenceleri reva görmüş onların fikirlerini böyle yok etmek istemişti.

Bugün de onların fikirlerini savunanlar, çeşitli yollarla baskı altına alınmaya çalışılıyor, mahkemelerce suçlanıyor.

Oysa biz biliyoruz ki; asıl suçlu olanlar, emperyalizmin güdümünde 12 Mart ve 12 Eylül darbelerini tezgahlayanlar, faşist çeteler ve kontrgerilla örgütlenmeleri ile bugünkü karanlığı yaratanlardır.

Bugün bu karanlığa karsı bir kez daha hayır demek için toplandık. Çünkü onlar bu tutuklamalarla bizlere, o değerleri savunmanın bir bedeli olacağını söylemeye çalıştılar. Biz de burada toplanarak devrimci değerleri savunma ve geleceğe taşıma kararlılığını bir kez daha ifade etmiş oluyoruz.

Konya cezaevindeki arkadaşlarımıza da özgürlüğün ve dayanışmanın sıcak selamlarını gönderiyoruz.

ÖDP İL BAŞKANI

VAHAP KUZU

Okunma 642 defa